14. listopada 2007 we Wrocławiu zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Jan Kaczmarek – satyryk, felietonista, autor tekstów, założyciel kabaretu Elita. Miał 62 lata.
Jan Kaczmarek (fot. A. Hawałej PAP) urodził się 6 czerwca 1945 r. w Lwówku Wielkopolskim. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Maturę zdał w Pniewach. Studiował na Politechnice Wrocławskiej, na wydziale elektroniki.
W czasie studiów, w marcu 1969 r. wraz z Tadeuszem Drozdą i Jerzym Skoczylasem założył kabaret Elita. Wkrótce dołączył do nich Roman Gerczak.
Dwa pierwsze programy Elity to “Sprasowane twarze” (1969) i “Kadroskop” (1970). Trzeci program, “Czym kurna chata bogata” (1971), to początek zawodowej działalności kabaretu. Za tytułową piosenkę tego programu kabaret otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole ’71.
W latach 70. i 80. współpracował z Andrzejem Waligórskim i Studiem 202 w Polskim Radiu Wrocław.
Znany był również z programów satyrycznych emitowanych na antenie III Programu Polskiego Radia – “60 minut na godzinę” i “Powtórka z rozrywki” – oraz z cyklu słuchowisk “Z pamiętnika młodej lekarki” nagrywanych razem z Ewą Szumańską .
Kaczmarek napisał ponad 200 piosenek ( m.in. “Kurna chata”, “Zerowy bilans czyli pero, pero”, “Czego się boisz głupia”, “Oj naiwny”, “Do serca przytul psa” . Jego teksty pełne były celnych żartów, ale i lirycznego ciepła. Do jego tekstów muzykę pisało wielu kompozytorów m.in. Włodzimierz Plaskota, Bogusław Klimsa, Marek Materna, Zbigniew Karnecki.
Kaczmarek wraz z kabaretem Elita wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. dla Polonii w USA, Australii czy Republice Południowej Afryki. Oprócz występów z kabaretem Kaczmarek koncertował również m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Zdzisławą Sośnicką, Stefanem Friedmanem, Krzysztofem Jaroszyńskim, Wiktorem Zborowskim.
W latach 90. współpracował też ze Zbigniewem Lesieniem i jego kabaretem Europa, Ewą Kuklińską, Piotrem Fronczewskim. Efektem współpracy był m.in. wystawiony w teatrze w Kaliszu spektakl autorski Jana Kaczmarka “Fin de siecle”, będący zbiorem refleksji autora nad końcem XX wieku, czy goszczący na estradach polskich i zagranicznych spektakl “Europa”.
W 2006 r. w teatrze Ateneum w Warszawie Adam Opatowicz i Andrzej Poniedzielski przygotowali spektakl “Album rodzinny”, składający się z piosenek Jana Kaczmarka w bardzo interesujących interpretacjach, przeplatanych komentarzami Poniedzielskiego.
Kaczmarek jest też autorem kilku książek i śpiewników, m.in. “Elita, moje życie – moja przygoda”, “Kurna Chata”, “Co za czasy – piosenki kabaretowe”.
Współtwórca Elity Jerzy Skoczylas wspomina Kaczmarka bardzo osobiście: Byliśmy ze sobą blisko, pewnie patrzę na niego inaczej. Wspólnie bawiliśmy się na weselach czy chrzcinach, że nie wspomnę o wspólnie przemierzonych kilometrach. Ale pewien jestem, że strata po Janie Kaczmarku jest ogromna i niepowetowana. Wiadomość o śmierci artysty niestety nie była dla bliskich mu wielkim zaskoczeniem, ponieważ chorował on od kilku lat na chorobę Parkinsona i był w ciężkim stanie.