Pomoc dla Jarka Śmietany

Jarek Śmietana po operacji onkologicznej ma niedowład lewej części ciała. Środowisko bliskie Jarkowi, przyjaciele i muzycy z własnej inicjatywy rozpoczęli już zbiórkę środków na długotrwałą i kosztowną rehabilitację. Planowanych jest kilka koncertów, z których dochód Artyści przeznaczą dla Jarka. Na konto Polskiej Fundacji Muzycznej wpłynęło już ponad 2 tys. zł, dlatego od dziś uruchamiamy nowe subkonto, dedykowane specjalne Jarkowi Śmietanie:
63 1440 1101 0000 0000 1534 9921    JAREK ŚMIETANA

            Dla przypomnienia zamieszczamy kilka wątków z biografii naszego znakomitego gitarzysty.

Jarek Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie a także wielu krajach świata.
W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.i: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski.Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy z którym współpracuje do dzisiaj.
Wydał 46 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka.Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami.
Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne (“Jazz Forum”, “Gitara i Bass”) uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.
Twórczość Jarka Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach  jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną , a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu.
Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą .W roku bieżącym otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej  “Złoty Laur” za mistrzostwo w sztuce .
Jego suita baletowa “Światy równoległe” została wystawiona na deskach Opery w Krakowie w październiku 2002 z wielkim aplauzem – Artysta wraz ze swoim zespołem połączył to co wydaje się niemożliwe w jazzie – precyzyjną, zawartą w ścisłe ramy improwizację która razem z baletem klasycznym stworzyła jedność …
Wydarzeniem artystycznym ostatnich lat były Zaduszki jazzowe w Filharmonii Krakowskiej. Jarosław Śmietana napisał na ten koncert specjalnie dla skrzypka  Nigela Kennedy “Suitę jesienną” na dwóch solistów, kwartet jazzowy i kwintet dęty.
Jarek Śmietana najczęściej jednak koncertuje ze swoim jazzowym trio i kwartetem  a także w programach specjalnych z Nigelem Kennedy i innymi zaproszonymi na tę okoliczność gwiazdami światowego jazzu.


Zmarł Jarosław Śmietana

Z przykrością informujemy, że 2 września, po walce z ciężką chorobą zmarł Jarosław Śmietana, gitarzysta, kompozytor i nauczyciel. Miał 62 lata.Pogrzeb Jarka odbędzie się w piątek 13 września o 14:20 w kaplicy Cmentarza Rakowickiego. więcej na jazzarium.pl Spodziewana, choć niechciana wiadomość…Byliśmy z Jarkiem Śmietaną do końca. Wszystkie zebrane kwoty przekazaliśmy Jarkowi na walkę z chorobą. Dziękujemy…Czytaj więcej…