Odszedł Mirek Breguła

Mirosław Breguła współzałożyciel zespołu Universe, nie żyje.

”Z wielkim żalem i bólem zawiadamiamy, że 2 listopada 2007r. rano odszedł od nas jeden z liderów i założycieli zespołu Universe Mirek Breguła. Jesteśmy wstrząśnięci tym faktem i pogrążeni w smutku. Więcej informacji podamy w najbliższym czasie”. (z oficjalnej strony zespołu Universe) fot. Archiwum PAP

Mirosław Breguła (ur. 10 lutego 1964 – zm. 2 listopada 2007 w Chorzowie) – wokalista, gitarzysta i kompozytor. W 1981 r. razem z Henrykiem Czichem założył zespół Universe. Nazwa zespołu nawiązywała do fascynacji Mirka Breguły grupą The Beatles i inspirowana była utworem “Across the Universe” Johna Lennona i Paul’a McCartney’a . W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 r. na festiwalu w Opolu zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę “Daj mi wreszcie święty spokój”. Zespół koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Charakterystyczny głos Mirka był znakiem firmowym zespołu. Na początku lat 90. ukazała się składanka “The best of Universe”. W nagraniach kolejnych płyt brali udział m.in. Józef i Jan Skrzek, Andrzej Urny i Beno Otręba. Najbardziej znane piosenki Universe to “Mr Lennon”, “Wołanie przez ciszę”, “Ty masz to, czego nie mam ja”, “Tacy byliśmy” oraz “Tyle chciałem Ci dać” w duecie z Beatą Kozidrak. Ostatnia płyta grupy – “Zanim” – ukazała się na rynku w roku 2005.

2 listopada 2007 roku nad ranem 43-letni muzyk popełnił samobójstwo w chorzowskiej kamienicy, w której mieszkał. Pozostawił po sobie list pożegnalny, którego treść nie została podana do wiadomości.