Pomoc dla Marcina Rudzińskiego

Marcina znamy od wielu lat. To utalentowany i niebywale wszechstronny artysta. Jest zarówno śpiewakiem jak i aktorem, a przede wszystkim organizatorem, kreatorem kultury muzycznej. To on jest pomysłodawcą i twórcą Polskiego Impresariatu Muzycznego działającego w ramach NIMiT i niezwykle cennego dla polskiej kultury muzycznej projektu „Z klasyką przez Polskę”.

Jeździ z nami, grającymi artystami na organizowane przez siebie koncerty, nawet teraz na wózku przemierza z nami całą Polskę, mając świadomość wagi tego projektu, jest znakomitym gospodarzem i zarazem wrażliwym opiekunem nas artystów.

Przez blisko trzydzieści lat stałym jego miejscem pracy była WOK – Warszawska Opera Kameralna, w której śpiewał niemal wszystkie tenorowe partie w operach Mozarta, Monteverdiego i innych kompozytorów, tworząc pamiętne kreacje. Nagrał wiele pieśni polskich kompozytorów, w tym cykle Moniuszki, Szymanowskiego, Niewiadomskiego.

Jego muzykalność i umiejętność tworzenia postaci operowych i interpretacje pieśni czy muzyki oratoryjnej były wielokrotnie wspaniale oceniane.  Otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych, jak na przykład ARD w Monachium. Sam również prowadził zajęcia aktorskie, grał w filmach, serialach, w Teatrze Kwadrat, Teatrze Powszechnym. Wiele lat w słynnym spektaklu ”Maria Callas – lekcja śpiewu” razem z Krystyną Jandą. Artysta wielu specjalności i wielkich możliwości!

W zeszłym roku Marcina spotkało coś szczególnie złego – podstępna choroba jaką jest cukrzyca doprowadziła do amputacji nogi. Wraz z Polską Fundacją Muzyczną chcemy pomóc Marcinowi w dofinansowaniu zakupu specjalnej protezy i odbyciu mozolnej rehabilitacji. Wszystko po to, by nasz Przyjaciel dostał szansę powrotu do normalnego życia i swej umiłowanej twórczej pracy.

Mobilizując siebie nawzajem o raz naszych Przyjaciół, prosimy o wpłaty na specjalnie utworzone konto złotówkowe dla Marcina Rudzińskiego nr 07 1140 1977 0000 2634 0600 1034

Lub na fundacyjne konta walutowe:

68 1140 1977 0000 2634 0600 1003 – USD,
88 1140 1977 0000 2634 0600 1031 – EUR

Wpłacać można również do Wirtualnej Puszki:

Katarzyna Jankowska – Borzykowska, Krystyna Janda, Małgorzata Kołcz, Urszula Kryger, Olga Pasiecznik, Ewa Pobłocka, Anna Radziejewska, Jadwiga Rappe, Aleksandra Świgut, Klaudiusz Baran, Andrzej Bauer, Aleksander Dębicz, Lech Dzierżanowski, Maciej Grzybowski, Krzysztof Jakowicz, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Tomas Strahl, Zbigniew Zamachowski, Marcin Zdunik

PS. Ze strony Fundacji chcę przekazać, że to w ciągu jednego roku druga identyczna sytuacja w świecie osób związanych z muzyką klasyczną. Poprzednio, dzięki solidarności Przyjaciół udało się zebrać środki na zakup protezy dla Pana Macieja Grzybowskiego dzięki czemu w grudniu zeszłego roku mógł wrócić na scenę jako Dyr. Artystyczny Festiwalu i Dyrygent a teraz wspiera zbiórkę na protezę dla kolegi. Jestem przekonany, że uda się pomóc w powrocie, tym razem Pana Marcina Rudzińskiego. Dzisiaj nie ma jeszcze ostatecznej wyceny protezy, ale to z pewnością będzie koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tomasz Kopeć – Prezes Zarządu PFM