Nie żyje Elżbieta Żakowicz

Dotarła do nas smutna wiadomość – w miniony wtorek odeszła Pani Elżbieta Żakowicz – wokalistka zespołów Biała Gwiazda, Ametysty, Czarne Koty, Telstar, Szwagry. Jej kariera zaczęła się w roku 1966, gdy zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Mikrofon dla wszystkich”. W 1969 roku na Festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę Centralnej Rady Związków Zawodowych za piosenkę „Słońce w chmurach łazi”, co zaowocowało zaproszeniem do współpracy z grupą Wiślanie 69. Po rozpadzie zespołu, koncertowała z muzykami Wiślan jako Ela i Grupa. Później występowała także z zespołami Arianie, Centrum i Katapult Band.

Mimo bogatej aktywności w artystycznym świecie, odeszła nieco zapomniana 7 marca w Krakowie.

Jak się domyślacie – nie wszystkie akcje pomocowe Fundacji dotyczą osób z pierwszych stron gazet, nie o wszystkich też piszemy.

Kilka miesięcy temu dotarła do nas wiadomość, że z powodu niewielkiej podwyżki emerytury, Pani Elżbieta utraciła prawo do bezpłatnych obiadów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zatem paradoksalnie podwyżka spowodowała wielki problem w bardzo skromnym budżecie emerytalnym tej zasłużonej Artystki. Decyzją Zarządu PFM rozpoczęliśmy finansowanie codziennych obiadów dla niej, planowaliśmy uruchomienie zbiórki na ten cel na przyszłość, dziś to już niepotrzebne.

Ale za to uda się samotną, niemajętną Panią Elżbietę pochować godnie i upamiętnić, bo dzięki dofinansowaniu z PFM nie spocznie ona na koszt Państwa w zbiorowym grobie wśród anonimowych samotnych zmarłych, tylko w odszukanym grobie rodzinnym – upamiętnianie zasłużonych artystów jest też jednym z celów statutowych naszej Fundacji.

Pogrzeb Pani Elżbiety Żakowicz odbędzie się w środę 15 marca w Krakowie na Cmentarzu Prądnik Czerwony o godzinie 13:40.

Zdjęcie Pani Elżbiety, zaczerpnięte ze strony ➡️www.ryszardy.pl, publikujemy dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Szczudłowskiego.

Niech ten post uświadomi nam wszystkim, że losy Ludzi Muzyki układają się różnie, ale między innymi dzięki Waszym wpłatom, celowym zbiórkom a przede wszystkim przekazywanym dorocznie procentom podatku, Polska Fundacja Muzyczna może starać się pomagać wielu z nich.