Pomoc dla Zbyszka Łapińskiego

ZBIGNIEW ŁAPIŃSKI – muzyk, kompozytor, aranżer. Niepowtarzalny pianista z legendarnego już tria: Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński. Kompozytor m.in. takich piosenek /do tekstów Jacka Kaczmarskiego/ jak: „Wigilia na Syberii”, „Czerwony autobus” czy „Samosierra” oraz wielu utworów instrumentalnych o charakterze quasisymfonicznym. Współpracujący z Jackiem Kaczmarskim, Przemysławem Gintrowskim, Dorotą Stalińską, Czerwonym Tulipanem, Grzegorzem Tomczakiem, Ewą Błaszczyk, Mirkiem Czyżykiewiczem, Kubą Sienkiewiczem i z wieloma innymi artystami.

Zbigniew Łapiński (fot. Paweł Słomczyński)

W 1989r. razem z wokalistą Jřrnem Simenem Řverli otrzymał w Norwegii nagrodę Spellemann Prisen /odpowiednik polskiego Fryderyka/ za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego. W 1992r. otrzymał od Kompanii Muzycznej Pomaton nagrodę POM PRIX dla najlepszego akompaniatora. Występuje najchętniej w kręgu piosenki poetyckiej, aktorskiej i kabaretowej. Wielokrotny juror i kierownik muzyczny przeglądów piosenki, chętnie pracuje z młodzieżą, m.in. prowadząc warsztaty piosenkarskie Famy, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Spotkań Zamkowych w Olsztynie. W 2005 roku Pomaton EMI wydał płytę z kolędami i pastorałkami autorstwa J.Kaczmarskiego i Z.Łapińskiego pt. „Szukamy stajenki”. W roku 1999 otrzymał odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury”, natomiast w roku 2004 odznaczony został „Złotym Krzyżem Zasługi”.

ZBIGNIEW ŁAPIŃSKI przeszedł w listopadzie 2005 roku udar. Wyłączony z zawodowego życia, przechodzi obecnie cykl zabiegów rehabilitacyjnych. Zanim wróci na scenę upłynie zapewne jeszcze wiele miesięcy…Polska Fundacja Muzyczna wspomagająca Ludzi Muzyki, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach życiowych, uruchomiła subkonto, na które można wpłacać pieniądze potrzebne na zabiegi i sprzęt rehabilitacyjny dla Zbyszka.