Ocalić od zapomnienia

„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” pamięci MARKA GRECHUTY” – Polska Fundacja Muzyczna – listopad 2006

Polska Fundacja Muzyczna wyda w listopadzie singiel „Ocalić od zapomnienia”, dedykowany pamięci Marka Grechuty. Będzie on rozpowszechniony wśród prezenterów radiowych a sprzedaż pojedynczych egzemplarzy singla, z autografami muzyków, odbędzie się jedynie poprzez aukcje charytatywne, z których dochód przeznaczony będzie na działalność statutową PFM .

Pomysłodawcą wydania tego singla jest zespół Harlem, który nagrał niedawno utwór „Świat w obłokach”. Muzycy pragnęli uzyskać rekomendację samego Marka Grechuty, ale ciężka choroba nie pozwoliła Artyście na kontakt z zespołem. Dziś, zespół Harlem podarował ten utwór PFM…

Oto co mówią sami wykonawcy:

Są takie piosenki, które zapadają w serce na zawsze. Tak było z utworem Marka Grechuty “Świat w obłokach”. Piosenka zasłyszana przed laty na studenckich imprezach czekała na chwilę, kiedy rzucony od niechcenia motyw “podchwycił” na próbie zespół Harlem.
Potem wypadki potoczyły się szybko. Urzekła nas melodyjność szerokiego refrenu oraz rzadka już dzisiaj zwiewna poetyka tekstu.
Oryginalne współbrzmienie wokali Ryśka Wolbacha i Maćka Balcara oparte na twardej, rockowej sekcji dało niespodziewany efekt. Ze względu na piękny i monumentalny refren pomyśleliśmy o chórze. Wsparł nas swoim pomysłem i talentem Marcin Wawruk kierujący kameralnym chórem ProForma. Utrzymany w konwencji gospel refren, ożył i popłynął wsparty wyrazistymi riffami gitarowymi Krzyśka “Dżawora” Jaworskiego. (…) Piosenką tą złożyć chcieliśmy hołd wielkiemu Artyście, którego pieśni zawsze były dla nas inspiracją i ukojeniem.

PFM zwróciła się do Kasi Groniec i zespołu Myslovitz z inicjatywą wydania singla, a Artyści i ich wydawcy odnieśli się pozytywnie do naszej inicjatywy.
Uzyskaliśmy też aprobatę dla naszego wydawnictwa od Pani Danuty Grechuty, za co jesteśmy głęboko wdzięczni.

  1. Świat w obłokach – HARLEM
    muz. Marek Grechuta, sł. Ryszard Krynicki
  2. Godzina miłowania – KATARZYNA GRONIEC
    muz. i sł. Marek Grechuta
  3. Kraków – MAREK GRECHUTA Z ZESPOŁEM ANAWA & MYSLOVITZ
    muz. i sł. zespół Myslovitz, aranżacja Marek Grechuta

Master singla: Grzegorz Piwkowski
Projekt okładki: Krzyś Koszewski