Zginął Wojciech Drabowicz

Wojciech Drabowicz – solista Teatru Wielkiego – zginął 27. marca w wypadku samochodowym

Wojciech Drabowicz, pochodzący z Poznania znany baryton śpiewający na scenach operowych całego świata, zginął w wypadku samochodowym.

Do wypadku doszło 27. marca, we wtorek po południu na autostradzie A2 w okolicach Nowego Tomyśla. – VW passat z nieustalonych przyczyn zjechał na prawe pobocze, przebił siatkę okalającą drogę i uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu – powiedział w środę Radosław Bratkowski z biura prasowego wielkopolskiej policji.

– Wojciech miał wiele planów artystycznych. Miał zaśpiewać podczas Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie, przygotowywał się do tournee z Filharmonią Narodową, miał też wystąpić w inscenizacjach zagranicznych – powiedział impresario Drabowicza, Andrzej Szwed.

Wojciech Drabowicz urodził się w 1966 roku w Poznaniu. Karierę rozpoczął w 1974 roku w Chórze Poznańskich Słowików, z którym koncertował w wielu krajach Europy oraz w Ameryce Południowej.
Drabowicz ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie śpiewu Antoniny Kaweckiej. Triumfował w trzech konkursach wokalnych: Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu, Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Konkursie Belvedere w Wiedniu.
Od 1989 roku był solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie zadebiutował główną rolą w “Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Regularnie występował na wielu scenach w kraju i za granicą. Obok tradycyjnego repertuaru operowego śpiewał w operach kompozytorów współczesnych, m.in. Petera Eotvosa (“Trzy siostry”), Victora Ullmanna (“Der Kaiser vom Atlantis”), Kurta Weila (“Die Sieben Todsunden”).
Występował też gościnnie na scenach operowych Brukseli, Paryża, Lille, Lyon, Barcelony, Frankfurtu, Antwerpii, Tel Awiwu, Berlina, Montrealu, Carnegie Hall, Genewy, Dublina, a także Teatru Wielkiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Artysta brał również udział w wielu festiwalach muzycznych o międzynarodowej renomie, m.in. w Wexford, Brighton, Glyndebourne, Londynie, Bregenz, Sarajewie, Wrocławiu i współpracował z takimi dyrygentami jak: Claudio Abbado, Charles Dutoit, Sir Charles Mackerras, Kent Nagano, Antonio Pappano, Kazimierz Kord, Peter Eötvös, Gienadij Rożdziestwienski.
Za rolę tytułową w “Królu Rogerze” Szymanowskiego Drabicz został uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą kreację operową sezonu 1999/2000.