Pożegnanie Janusza Szprota

Z żalem zawiadamiamy, że Janusz Szprot zmarł w Ankarze po długiej walce z chorobą nowotworową.
Pogrzeb ś.p. Janusza Szprota odbędzie się w środę 17 lipca 2019 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.Msza rozpocznie się o godzinie 14:00 w Domu Pogrzebowym na ww. Cmentarzu.
Wieczorem zapraszamy na koncert pożegnalny do Klubu Akwarium na Krakowskim Przedmieściu.

Przekazujemy prośbę rodziny Janusza Szprota do osób, które zechcą wziąć udział w uroczystości pogrzebowej, aby zamiast kupna kwiatów przekazały datek na Fundusz Pomocowy Polskiej Fundacji Muzycznej.

Janusz Szprot – pianista jazzowy, muzykolog, kompozytor i aranżer, a także wykładowca akademicki, publicysta i pedagog. Obecny od ponad 40 lat na polskiej i światowej scenie jazzowej.

W czasie studiów grał na fortepianie i gitarze basowej w zespołach rockowych i dixielandowych. W 1971 roku zadebiutował jako jazzman z zespołem „726 St. Peter Street Jazz Band” na SFJ Jazz nad Odrą we Wrocłąwiu.
W latach 1972-75 był pianistą i kierownikiem muzyczny zespołu GOLD WASHBOARD, z którym na KJT Złota Tarka w Warszawie zdobył główną nagrodę zespołową i wyróżnienie indywidualne (1975).
Później współpracował także jako aranżer i kompozytor z zespołami ROYAL RAG (1975-76) i Asocjacją HAGAW (1976-77). Szlify profesjonalne zawdzięcza supergrupie “SAMI SWOI” (1977-85) Występował z nią w kraju i zagranicą, reprezentował polski jazz na ważniejszych festiwalach europejskich – m.in. North Sea (1982) i Pori Jazz Festival (1983). Koncertował i nagrywał także z własnymi zespołami – kwartetem, triem i z grupą AMALGAMAT (1981-1983). Kamieniem milowym w jego karierze artystycznej była współpraca z saksofonistą Tomaszem Szukalskim w zespole BLUES DUO „SZ-SZ” (1985-89). Podczas licznych wojaży artystycznych po kraju i całej Europie – a także Azji (Turcja) i Afryce (Etiopia) Duo „SZ-SZ” spotykało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem ekspertów. Były festiwale (m.in. Jazz Jamboree 1986), koncerty klubowe, programy radiowe i telewizyjne, nagrano trzy albumy dla Poljazzu: Blues Duo „SZ-SZ” (1987), „Gdy Śliczna Panna” (1988) – kolędy polskie: Blues Duo + Anna Jurksztowicz; „Ethio Jazz” (1988) z Mulatu Astatke. Koncerty Blues Duo na festiwalu w tureckiej Ankarze (1989) stały się powodem kolejnego zwrotu w karierze muzycznej Janusza Szprota.
W 1990 roku otrzymuję ofertę pracy ze strony ankarskiego Bilkent University jako wykładowca akademicki.
Nie traci jednak kontaktu z polskim środowiskiem jazzowym – co roku przyjeżdża do Puław jako Dyrektor Artystyczny Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych. Obok działalności pedagogicznej był zawsze bardzo aktywny jako muzyk – inicjator wielu projektów artystycznych, w których najczęściej biorą udział wybitni jazzmani z Turcji i Polski.
W 1983 roku zrealizował projekt p.n. „POLISH-TURKISH JAZZ CONNECTION” – supergrupę złożoną z najlepszych jazzmanów z Polski i Turcji – m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Andrzej Jagodziński – z Polski i Okay Temiz, Neset Ruacan, Tuna Otenel, Ali Peret, Imer Demirer, Sibel Kose – z Turcji. Dokumentem i ukoronowaniem jego 25-letniej działąlności w Turcji jest nagrany w polsko-tureckim składzie album „Polonezkoy” (ADA Records – Istanbul) – „Na tureckim dywanie” SELES Records – Warszawa).
Podobny profil artystyczny posiada ostatni międzynarodowy projekt Janusza Szprota – YOUNG@HEARTS, który miał premierę na koncercie w czasie puławskich Warsztatów (2008), a następnie był realizowany w Turcji (2008- 2014), Południowej Afryce (2008), na Węgrzech (2013); na Jazz Jamboree (listopad 2015) najnowsza edycja Young@Hearts – Turkish Jazz All Stars pod kierownictwem „młodego duchem” Janusza Szprota zaprezentowała program p.t. „From Turkey with Jazz – Na latającym dywanie”.