Nowa akcja – pomoc dla Leszka Świerszcza

Akcję pomocy dla Leszka Świerszcza, Polska Fundacja Muzyczna uruchomiła na wniosek jego Przyjaciół – muzyków, którzy często korzystali z jego wsparcia i gościnności. Dawniej to on pomagał wielu – dziś wielu może pomóc jemu. Historię Leszka znajdziecie poniżej.

Fundacja potrzebuje dla Leszka miesięcznej ale stałej kwoty rzędu 1000 złotych. Dzięki niej będziemy mogli finansować wykup niezbędnych lekarstw, jego regularne wizyty lekarskie u specjalistów, dodatkowy pakiet medyczny w jednej z firm w Warszawie, ponadto będziemy przekazywać na konto depozytowe w domu opieki kwoty na drobne wydatki dla Leszka na wodę, owoce itp. Sfinansowaliśmy już pierwszą wizytę w klinice, dzięki której Leszek jest zaopiekowany i zaopatrzony w lekarstwa.

Można już dziś przekazywać wpłaty dla Leszka za pomocą wirtualnej puszki:

W Polskiej Fundacji Muzycznej uruchomiliśmy konto złotówkowe, prosimy o wpłaty:

77 1140 1977 0000 2634 0600 1035 LESZEK ŚWIERSZCZ 

Lub na fundacyjne konta walutowe:
68 1140 1977 0000 2634 0600 1003 – USD
88 1140 1977 0000 2634 0600 1031 – EUR


List Przyjaciół Leszka

Leszek Świerszcz, rocznik czterdziesty czwarty. Urodzony na Podkarpaciu w bardzo muzykalnej rodzinie, od najmłodszych lat wraz z ojcem, stryjami i licznymi braćmi grał na różnych instrumentach. Po wstępnej edukacji w Lublinie, przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył średnią szkołę muzyczną na Żoliborzu, a potem uczył się w Alma Mater przy Okólniku – dziś to Uniwersytet Muzyczny imienia Fryderyka Chopina. Już w czasie studiów, dzięki profesorom, którzy widzieli w nim ogromny potencjał, współpracował z legendarną orkiestrą pod dyrekcją Stefana Rachonia. Na początku lat siedemdziesiątych wyjechał z Michałem Urbaniakiem do Szwecji, a potem za Ocean.

W założonym przez niego w New Jersey, pół godziny jazdy od Manhattanu klubie, którego nazwa jest angielskim tłumaczeniem jego nazwiska – „Cricket Club”, przez ponad dwie dekady występowała czołówka polskich artystów, w zasadzie chyba wszyscy. Nie tylko przedstawiciele rocka czy popu, ale też satyrycy, aktorzy czy kabarety. To także tam odbył się w marcu’93 pierwszy, amerykański finał WOŚP, z udziałem między innymi TSA, Urszuli & Jumbo, Stana Borysa, Chłopców z Placu Broni czy Skaldów. W Cricket Club mnóstwo polskich artystów wystąpiło dla mnóstwa polskiej i amerykańskiej publiczności dzięki  Świerszczowi, który za Oceanem dla polskiej kultury estradowej zrobił chyba najwięcej ze wszystkich. Do dziś wszyscy artyści niezwykle miło wspominają tamte lata i wsparcie Leszka, który oddawał nawet własny dom na noclegi dla muzyków.

Ostatnimi laty Leszek podupadł na zdrowiu i stracił klub. 3,5 roku temu wylądował w Polsce, mieszkał w pokoju u stryjecznego  brata Ryszarda, czekając na miejsce w domu seniora, które otrzymał w marcu 2022 roku. Leszek cierpi na nasilone zaburzenia ruchu, mowy i orientacji z powodu postępującej choroby neurologicznej, ale na szczęście jest już pod dobrą i fachową opieką, a pobyt w domu opieki bardzo mu służy. Leszek dostaje minimalną pomoc finansową z opieki społecznej, która wystarcza na pobyt w domu opieki, lecz poza tym zostaje niewielka kwota, zbyt niska nawet na lekarstwa, nie mówiąc już o dodatkowej opiece lekarskiej jakiej dom opieki zapewnić nie może.

Chcemy pomóc Leszkowi, tak jak on pomagał innym, pomagał wielu z nas, na nasz wniosek Polska Fundacja Muzyczna uruchamia specjalną akcję pomocową.

Leszek Biolik,
Stan Borys,

Jan Borysewicz,
Sławomir Ciesielski,
Marta Cugier,

Krzysztof Cugowski,
Maciej Durczak,
Robert Gajewski,
Monika Gawlińska,
Robert Gawliński,
Adam Grzegorczyk,
Michał Hochman,
Zbigniew Hołdys,
Mietek Jurecki,

Wojciech Konikiewicz,
Wojciech Korzeniewski,
Marek Kościkiewicz,

Beata Kozidrak,
Jacek Królik,
Zbigniew Krzywański,


Andrzej Krzywy,
Piotr Kubiaczyk,
Paweł Kuczyński,
Marek Prezes Laskowski,
Wojciech  Łuczaj-Pogorzelski,
Grzegorz Markowski,

Krzysztof Materna,

Małgorzata Ostrowska,
Jerzy Owsiak,
Janusz Panasewicz,
Marek Piekarczyk,

Andrzej Pietras,

Kuba Sienkiewicz,
Krzysztof Skiba,
Paweł Stasiak,
Muniek Staszczyk,

Kazik Staszewski
Grzegorz Stróżniak,
Jerzy Tolak,
Iza Trojanowska,

Urszula,
Michał Urbaniak
Paweł Walczak,
Jacek Wroński,

Anna Wyszkoni,
Tomasz Zeliszewski.

Bajm,
BIG CYC,

Budka Suflera,
De Mono,
DŻEM
Elektryczne Gitary,
Kombi,

Lady Pank,
Lombard,
Papa D,

REPUBLIKA,
SBB,
Skaldowie,
T.Love,