Fryderyki 2006

17 kwietnia 2007 FRYDERYK 2006 – wręczenie nagród muzycznych

Gala rozdania nagród odbywać się będzie w dwóch miejscach. Nagrody w kategorii muzyki rozrywkowej wręczone zostaną w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, zaś muzyki poważnej i jazzowej w położonej na warszawskiej Pradze-Północ Bazylice oo. Salezjanów.
Tegoroczna gala wręczenia Fryderyków będzie otwarta również dla gości spoza środowiska muzyczno – artystycznego. W sprzedaży znajduje się pula biletów na uroczystość wręczenia nagród zarówno w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, jak i w Bazylice.

W trzynastej edycji FRYDERYK 2006 nagrody zostaną przyznane w 28. kategoriach. W tym roku po raz pierwszy wprowadzona została kategoria Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna.
NAJWIĘCEJ NOMINACJI DO NAGRODY FRYDERYK 2006 OTRZYMALI:

ANIA DĄBROWSKA: 8 nominacji
Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Autor Roku, Wokalistka Roku, 2 nominacje w kategorii Produkcja Muzyczna Roku oraz nominacja w kategorii Videoklip Roku.
SMOLIK: 6 nominacji
Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Produkcja Muzyczna Roku oraz nominacja w kategorii Videoklip Roku oraz Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna.

Wśród nominowanych są także m.in.: Wojciech Kilar, Tomasz Stańko, Piotr Rubik, Gosia Andrzejewicz i Myslovitz.
23. lutego b.r. Andrzej Puczyński i Jan Chojnacki reprezentujący zarząd ZPAV podpisali ze Stanisławem Trzcińskim (grupa STX JAMBOREE) umowę na wyłączną organizację i promocję Fryderyków, a także sprzedaż praw do transmisji telewizyjnej, tego szczególnego wydarzenia w latach 2007 – 2010.

„Podpisując umową ze ZPAV-em podjęliśmy się bardzo ważnego i niełatwego zadania. Chcemy, aby Fryderyki odzyskały swoją dawną renomę i zostały najważniejszą galą muzyczną w kraju. Aby tak się stało konieczne jest zorganizowanie gali wręczenia statuetek na najwyższym poziomie artystycznym, a także współpraca z kluczową stacją telewizyjną. Będziemy także zapewniali udział w gali artystów zagranicznych. Póki co jesteśmy na dobrej drodze, aby sprostać zadaniu” – powiedział Stanisław Trzciński, współwłaściciel Agencji STX JAMBOREE.

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy w marcu 1995 roku (FRYDERYK ’94). W ciągu lat FRYDERYKI zyskały miano najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce – jest to jedyny tego rodzaju konkurs oparty na jasno określonych kryteriach i zasadach, gdzie laureaci wyłaniani są w drodze głosowania profesjonalnego i reprezentacyjnego dla środowiska jury złożonego z artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej (872 członków).Począwszy od momentu powstania Akademii Fonograficznej w edycji FRYDERYK ’99 artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda Złoty FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych. Do tej pory tę szczególną nagrodę otrzymali: Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Władysław Szpilman, Krystian Zimerman. W edycji FRYDERYK 2005 laureatami Nagrody Złoty Fryderyk zostali: Andrzej Kurylewicz i Antoni Wit.