Jacek Kaczmarski skończyłby 50 lat

W czwartek, 22 marca 2007 roku Jacek Kaczmarski skończyłby 50 lat.

Przed trzema laty nieuleczalna choroba pokonała człowieka, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na pokolenia Polaków w czasie niezwykłych przemian.
Kilka dni temu Sejm RP uczcił 50. rocznicę urodzin poety. W specjalnej uchwale podkreślono, że twórczość Jacka Kaczmarskiego była “źródłem siły i nadziei, kodem porozumienia całych pokoleń Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach”.

W czwartek 22 marca Trójka przypomni jego twórczość. Przez cały dzień na antenie będą się pojawiać piosenki Jacka Kaczmarskiego. Będą mu także poświęcone specjalne audycje: “Akademia Muzyczna Trójki” (o 11:10 poprowadzi ją Monika Makowska, a od 22:30 do 23:00 Janusz Deblessem), reportaż (18:15 “Nadzieja dla zaawansowanych” Teresy Drozdy), “Klub Trójki” i “Magazyn Bardzo Kulturalny” oraz specjalne wydanie “Gitarą i Piórem” w nocy z czwartku na piątek (02:00 – 04:00). Po 23:00 usłyszymy zarejestrowane w Trójce koncertowe nagrania Jacka Kaczmarskiego.


25. marca w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się szczególny koncert. Hołd Jackowi Kaczmarskiemu, z okazji 50. rocznicy jego urodzin, złoży zespół HABAKUK, który zaprezentuje w stylu reggae, pieśni z repertuaru zmarłego trzy lata temu poety i pieśniarza.
Zespół wydał w marcu album zatytułowany „A ty siej…”, na którym znalazły się: „Mury”, „Arka”, „Krajobraz po uczcie” i Źródło”. W nagraniach wzięli gościnnie udział m.in. Muniek Staszczyk, Mateusz Pospieszalski, Antoni „Ziut” Gralak i córka barda – Patrycja Kaczmarska. Kto wystąpi z zespołem Habakuk i jak zabrzmią pieśni Jacka w takich niecodziennych interpretacjach, przekonamy się podczas koncertu, który transmitowany będzie w najbliższą niedzielę w radiowej Trójce o godz. 20.05.